Kurumsal olarak performansın ve verimliliğin artmasında ve stratejik hedeflere ulaşılmasında ofis tasarımının önemi herkesçe kabul ediliyor. Son on yıl içinde çalışma kültürünün değişmesiyle ofis tasarımlarının da değişen koşullara uyum sağlaması gerekiyor. Yeni çalışma kültürüne göre otoritenin yerini güven ve kişisel disiplin alıyor, rutin görevlendirmeler yerine iş birliği içinde gerçekleştirilen ekip çalışmalarına odaklanılıyor. Bu durumda tek kişilik ofis masalarının yerine, hem bireysel çalışma hem de ekip çalışmalarına uygun çalışma alanlarına ihtiyaç duyuluyor.

Çalışanların ruh halini dikkate alan ve zaman yönetimi konusunda inisiyatifi çalışanlara bırakan ortak çalışma alanları bütüncül bir bakış açısıyla ele alınıyor. Bu tarz ofislere yaşayan ofis adı veriliyor. Bu ofislerde çalışanlar

, kendi çalışma tiplerine ve ihtiyaçlarına uygun çalışma ortamını kendileri seçme imkanına sahip oluyor. Kendilerine uygun çalışma alanlarında ihtiyaç duydukları kişilerle çalışabilme imkanı, çalışanların kolaylıkla organize olmasına yardımcı oluyor.

Bu yeni çalışma kültürüyle geleneksel çalışma alanları kullanışsız hale geliyor. Bu noktada iç mimarların görevi ofis iç mimari tasarımını bu yeni çalışma sistemine uygun hale getirmek oluyor.

2019 iç mimari ve tasarım trendleri 2019-2020 MİMARİ DEKORASYON VE TASARIM TRENDLERİ